Szlak rowerowy Porta Rusica

Poniżej przedstawiamy Państwu opisy najciekawszych szlaków, które wiodą głównie na bieszczadzkie połoniny: Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Połoniny Tarnicy oraz Halicza. Są tu także informacje o trasach na mniej znane Połoniny Małego i Dużego Jasła.

Połonina Wetlińska fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Przystanek nr 1. Przełęcz Roztoki Górne
Przełęcz nad Roztokami Górnymi  (ok.795 m n.p.m), którą w przeszłości nazywano Bramą Ruską (Porta Rusica) znajduje się w Pańsmie Granicznym Bieszczadów Zachodnich i rozdziela masywy Rpiego wierchu (1003 m n.p.m.) oraz Okrąglika (1101 m n.p.m.). Jako jedno z obniżeń głównego grzebietu Bieszczadów od dawna stanowiła ważne miejsce ważne miejsce jego przekraczania.
Połonina Caryńska fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Przystanek nr 2. Małe i Duże Jasło
Widok z Wielkiej Rawki na Tarnicę fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu

Przystanek nr 3. Kolejka Bieszczadzka

Bukowe Berdo fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu

Przystanek nr 4. Sine Wiry

Rezerwat o powierzchni 450,19 ha. To jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Bieszczadach. Utworzony zostałw celu ochrony, ze względów naukowych, dydaktycznych raz krajobrazowych przełomowego odcinka rzeki Wetlinki. Stanowi on naturalną ostoje wielu rzadkich i chronionych zwierząt (głównie ptaków i dużych ssaków - w tym drapieżców), a także miejsca występowania chronionych roślin naczyniowych.

Osobliwością rezerwatu jest pozostałość osuwiska skalnego i jeziorka szmaragdowego. Osuwisko to powstało latem 180r. po gwałtownych  długotrwałych opadach deszczu na południowych stokach Połomy, piętrząc wody Wetlinki, w wyniku czego powstało jezioro o pow. 9000m2. Rzeka z czasem wyżłobiła sobie koryto w łapie osuwiskowej, a "Jezioro Szmaragdowe" zostało zarumszowane materiałem skalnym.

Halicz (1333 m n.p.m) fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu

Przystanek nr 5. Cerkiew w Dolinie Łopienki

Małe Jasło fot. Andrzej Banach Przystanek nr 6. Wypał węgla w Dolinie Łopienki
   Przystanek nr 7. Wieża widokowa na Korbani