Bieszczady szlaki

Atrakcje dla AKTYWNYCH

Poniżej przedstawiamy Państwu opisy najciekawszych szlaków, które wiodą głównie na bieszczadzkie połoniny: Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Połoniny Tarnicy oraz Halicza. Są tu także informacje o trasach na mniej znane Połoniny Małego i Dużego Jasła.

Połonina Wetlińska fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Połonina Wetlińska (1255m n.p.m.) - jest najdalej na zachód wysuniętą z całego pasma bieszczadzkich połonin. Jej masyw ogranicza od południa i zachodu dolina Wetlinki, a od wschodu dolina Prowczy i Nasiczniańskiego Potoku. Na południowym wschodzie Połonina łączy się z grzbietem Działu poprzez Przełęcz Wyżną (872).
Opis trasy: Muczne – Bukowe Berdo – Tarnica – Muczne
Połonina Caryńska fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Połonina Caryńska (1297m n.p.m.) - dosyć łatwa i niedługa trasa grzbietem połoniny i malowniczą doliną. Oprócz dalekich widoków można zapoznać się z typowym krajobrazem bieszczadzkim. Opustoszałe doliny ze śladami dawnych wsi, stopniowo zarastające olchą i jałowcem.
Opis trasy: Berehy Górne – Połonina Caryńska – Berehy Górne
Widok z Wielkiej Rawki na Tarnicę fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Wielka Rawka (1304m n.p.m.) - najwyższy punkt pasma granicznego i jedyny poza grupą Tarnicy i Halicza szczyt polskich Bieszczadów przekraczający 1300 m. Rozległa połonina, z której można podziwiać jedne z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram, praktycznie we wszystkich kierunkach. Widoki roztaczające się z Rawek zaostrzą apetyt do dłuższych wędrówek w kolejnych dniach pobytu.
Opis trasy: Przełęcz Wyżniańska – Wielka Rawka – Przełęcz Wyżniańska
Bukowe Berdo fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Bukowe Berdo (1313m n.p.m.) - rozpościera się stąd przepiękny widok, z jednej strony na rozległą dolinę Sanu, a z drugiej na grzebieniowaty szczyt Krzemienia i łagodne kulminacje Szerokiego Wierchu.
Opis trasy: Muczne – Bukowe Berdo – Tarnica – Muczne
Halicz (1333 m n.p.m) fot. Andrzej Banach www.andrzej-banach.eu Halicz (1333m n.p.m.) - to trzeci pod względem wysokości szczyt w polskiej części Bieszczadów i całych Bieszczadach Zachodnich. Położony jest we wschodniej części grupy Tarnicy, pomiędzy Kopą Bukowską a Rozsypańcem. Przede mną wspaniała wycieczka w masywie Tarnicy, w pięknej górskiej scenerii i z dalekimi widokami.
Opis trasy: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Halicz – Przełęcz Goprowska – Wołosate
Małe Jasło fot. Andrzej Banach Duże Jasło (1153m n.p.m.) - dosyć długa ale niezbyt wymagająca trasa, jedynie w początkowym etapie czeka strome i troszkę męczące podejście. Na szlaku wiele miejsc, z których rozpościerają się wspaniałe dalekie widoki. W letnie i weekendowe dni bywa tu tłoczno. Ścieżki częściowo nieoznakowane ale bez większych problemów orientacyjnych.
Opis trasy: Smerek – Fereczata – Okrąglik – Jasło – Przysłup – Smerek