Noclegi w Bieszczadach

Drezyny Rowerowe, Uherce MineralneCo robić w Bieszczadach z dziećmi to jedno z pytań, które mogą sobie zadawać coraz liczniej przybywający w te strony letnicy. To prawda, że Bieszczady dają niezliczone możliwości aktywnego spędzania czasu. Jest tutaj również co robić nawet gdy pada deszcz. Bez odpowiedzi pozostaje jednak nadal pytanie o to, co robić w Bieszczadach z dziećmi? Poniżej prezentujemy naszą krótką i oczywiście bardzo subiektywną listę propozycji. Znajdzie na niej coś dla siebie rodzina z dzieckiem niemal w każdym wieku.

#1 Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe - jedyna taka atrakcja w Polsce

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Uherce Mineralne Uhercach Mineralnych funkcjonuje unikalny środek transportu - drezyny rowerowe. To przedsięwzięcie, którego celem jest połączenie turystyki i zamiłowania do tradycji kolejarskiej, która jest wciąż żywa na terenie Bieszczad. Drezyny rowerowe pozwalają przemierzać najpiękniejszą w Polsce trasę kolejową, liczącą sobie ponad 140 lat. Drezyny są napędzane siłą mięśni nóg pasażerów. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe pokonują drogę wiodącą po urokliwych zakątkach Bieszczad.
Więcej o Drezynach Rowerowych przeczytasz na stronie: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

#3 Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, Uherce Mineralne Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła łączy ze sobą ginące zawody z nowoczesnymi środkami audiowizualnymi. Każdy zainteresowany może uczestniczyć w dwugodzinnej lekcji, która rozpoczyna się od wizyty w sali audiowizualnej przyozdobionej starymi narzędziami. Na samym początku "uczniowie" zobaczą film o ginących zawodach.W szkole znajdują się trzy klasy: piekarska - gdzie można samemu upiec swój chleb lub proziaki, kaligrafii - gdzie można ćwiczyć sztukę pięknego pisania oraz garncarska - to tam można wykonać własne naczynie.
Więcej o Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła przeczytasz na stronie: Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

#4 Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadza Kolejka Leśna, Majdan Jedną z najbardziej znanych kolejek wąskotorowych w Polsce jest bez wątpienia legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z podciśniańskiego Majdanu, w kierunku Przysłupia oraz na zachód, w kierunku Balnicy. Rokrocznie korzystają z niej tłumy turystów, co czyni ją jedną z największych, bieszczadzkich atrakcji.
Więcej o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej przeczytasz na stronie: Bieszczadzka Kolejka Leśna

#5 Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Sanoku

Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Sanoku Skansen - Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego położony przy ul. Rybickiego 3 w Sanoku. Jest to zespół unikatowej, zabytkowej architektury drewnianej tworzący Park Etnograficzny MBL. Na obszarze 38ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza ze wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Są to chaty, zabudowania gospodarcze, kuźnie, młyn, wiatraki, szkoła, zajazd, remizy strażackie, i wiele innych. Najnowszą atrakcją muzeum jest sektor prezentujący architekturę galicyjskiego rynku małego miasteczka, z przełomu XIX i XX wieku. Wokół rozległego placu ustawione zostały drewniane budynki, których wnętrza odtwarzają warsztaty rzemieślników, karczmę, urząd gminy, pocztę, sklepy, remizę strażacka itd. W obiektach tych wygospodarowano również przestrzeń wystawową, dydaktyczną i rekreacyjną.
Więcej o Skansenie i Miasteczku Galicyjskim przeczytasz na stronie: Skansen w Sanoku.

#6 Zamek i Galeria obrazów Zdzisława Beksińskiego

#7 Bieszczadzka Wytwórnia Piwa URSA MAIOR

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa URSA MAIOR w Uhercach Mineralnych Bieszczadzka Wytwórnia Piwa URSA MAIOR - w centrum znajduje się sala konferencyjna na 200 osób oraz sklep z regionalnymi produktami rzemieślniczymi. Browar jest prowadzony przez Agnieszkę Łopatę, znaną w środowisku entuzjastów piwa jako Piwowarka Aga, zdobywczynię nagród dla piwowarów domowych i autorkę bloga o piwie i jedzeniu. Browar Regionalny wytwarza wszystkie piwa niepasteryzowane i niefiltrowane o różnych nazwach i smakach. Centrum, a więc również browar, został stworzony z myślą o regionie i bieszczadzkiej przyrodzie – budynek wykorzystuje energię odnawialną, zaś część zysków przeznaczana będzie na promocję i ochronę Bieszczad.
Więcej o Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa przeczytasz na stronie: Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.

#8 Zagroda żubrów w Mucznym
Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Zagroda Żubrów w Mucznem Największą atrakcją turystyczną LKP „Lasy Bieszczadzkie” jest zagroda żubrów w Mucznem. Zagroda pokazowa o powierzchni 7 ha powstała w roku 2012, w dolinie potoku Czerwonego. Dzieli się na część pokazową i aklimatyzacyjną. Łącznie przebywa w niej 13 żubrów przywiezionych ze Szwajcarii, Francji, Niemiec i krajów skandynawskich. Są to żubry linii białowiesko-kaukaskiej, zwanej górską. Docelowo zasilą one wolno żyjące bieszczadzkie populacje.
Więcej o Zagrodzenie żubrów w Mucznym oraz o Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Bieszczadzkie" przeczytasz na stronie: Zagroda żubrów w Mucznym.

#9 Leśny Zwierzyniec w Lisznej

Leśny Zwierzeniec w Lisznej Ten leśny zwierzyniec to doskonałe miejsce na rodzinne wypady czy spacery. Można tam doskonale wypocząć z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt. Dojazd nie jest trudny, jadąc drogą z Cisnej na Komańczę, zaraz przed stacją Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie należy skręcić w lewo. Mini ZOO dostępne jest dla turystów tylko w sezonie letnim, czyli od maja do końca września. Wówczas jest otwarte w godzinach 10:00-17:00. W sezonie zimowym zwiedzanie nie jest możliwe, ponieważ zwierzęta przenoszone są do innych wybiegów ze względu na niekorzystne dla nich warunki atmosferyczne.

#10 Dolina Rabskiego Potoku

Dolina Rabskiego Potoku fot.Marcin Scelina W Bieszczadach spotyka się wiele straganów zlokalizowanych przy bacówkach, gdzie można zakupić wędzone sery formowane, zwane serami gazdowskimi, pucokami lub bruskami. Sery w Bieszczadach sprzedawane są na trasie Dużej Obwodnich Bieszczadzkiej w okolicach Rabego, Smolnika, Wetliny (zjazd na Camping Górna Wetlinka) oraz w Brzegach Górnych. Prawdziwym zagłębiem serowarskim jest gmina Komańcza. Sery można zakupić tu m.in. w Osławicy, Wisłoku Wielkim, Smolniku i Dołżycy.

#11 Basen Aquarius w Lesku

Basen Aquarius w Lesku W hali basenów znajduje się basen pływacki 25x16 m o zmiennej głębokości 1,4 – 1,9 m, basen rekreacyjny i lądowisko dla zjeżdżalni płaszczyznowej zaprojektowane jako jedną nieckę z wydzielonymi funkcjami (głębokość basenu w części rekreacyjnej wyniesie od 1,10 do 1,40 m, (lądowiska 1,10 m), dwie zjeżdżalnie: zjeżdżalnia rodzinna ”Lesanka” szerokości 2,2 m i długości 19 m z lądowiskiem w niecce basenu rekreacyjnego oraz zjeżdżalnia rurowa „Plum-Plusk” długości 58 m z oddzielnym lądowiskiem głębokości 0,80 m, brodzik dziecięcy głębokości max. 0,60 m, wannę z hydromasażem. Hala basenów jest wyposażona w dwie widownie.
Więcej o Basenie Aquarius w Lesku przeczytasz na stronie: Basen Lesko

#12 Szybowisko w Bezmiechowej

Szybowisko w Bezmiechowej Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych. Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać panoramę całych Bieszczadów łącznie z odległymi połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zaletą, wyróżniającą to szybowisko spośród innych, są występujące w tym rejonie, rzadko spotykane prądy falowe i prądy wznoszące, umożliwiające szybkie wznoszenie i długotrwałe loty.