Agroturystyka Bieszczady

Historia Rodziny Pasławskich z Terki

Artykuł o histori Rodziny Pasławski z Terki jest w trakcie przygotowania.

WstępOd lewej: Rozalia Pasławska (moja babcia), Władysław Pasławski (mój dziadek), Rozalia Pasławska "Chrzestna"  (siostra mojego dziadka)

Aby czas nie zatarł pamięci, postanowiłem zebrać i spisać historię rodziny.

Skąd nasze korzenie?

 

Wyżywienie na bieszczadzkiej wsi

Śniadanie / kolacja

Śniadanie na bieszczadzkiej wsi Zarówno w domkach wczasowych oraz pokojach w domku gospodarzy oddajemy do dyspozycji naszych gości w pełni wyposażone aneksy kuchenne, gdzie można bez trudu można przygotować śniadanie lub kolację. Dodatkowo, w Gospodarstwie istnieje możliwość zakupu takich produktów jak: mleko, jaja, bieszczadzkie sery zagrodowe czy wypiekany tradycjnie chleb.
Zakupy można robić w sklep spożywczym znadajdujacym się w miejscowości Terka, w odlgłości 8 min pieszo od Gospodarstwa, lub małych marketach w okolicy.

Obiad / Obiadokolacja

Stolniki Mnicha. Gospoda Pod Monastyrem W miejscowości Terka, w odległość ok. 15 min pieszo od Naszego Gospodarstwa znajduje się gospoda gdzie można zjeść potrawy regionalne, świeże ryby wędzone, smażone oraz dania kuchni domowej. W Gospodzie szczególnie warto spróbować regionalnego dania - Stolników Mnicha. Stolniki oparte są na składnikach, których zawsze pełno było w wiejskim gospodarstwie: ziemniakach, serze, jajkach.  Ale oczywiście w menu Gospody znajdziecie i schabowego, i inne mięsne wariacje. Oprócz tradycyjnych pierogów ruskich są też pierogi z mąki razowej z kapustą.

Kontakt

Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Bocianami"

Terka 59, 38-610 Polańczyk

tel. 608 536 092

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia Gospodarstwa Agroturystycznego Pod Bocianami

Na zdjęciu mój tato Władysław Pasławski (syn Antoniego)

Nasze Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Bocianami istnieje od 1998 roku. W 2018 roku mija już 20 lat goszczenia w naszym gospodarstwie wczasowiczów, którzy pragną wypocząć w Bieszczadach. Te 20 lat istnienia naszego gospodarstwa agroturystycznego to czas, dzięki któremu możemy poszczycić się ogromnym doświadczeniem oraz profesjonalizmem w zapewnieniu naszym gościom dogodnych warunków oraz niezapomnianych chwil jakie mogą spędzić w Bieszczadach. Nasze doświadczenie bazuje nie tylko na tych 18 lat pracy, ale ma swoje źródło bogatej tradycji naszych przodków. Posiadamy bogate tradycje w przyjmowaniu gości.

W latach 50-tych XX wieku zaczęły przybywać w Bieszczady pierwsze grupy pionierów, przecierały pierwsze szlaki w Bieszczadach. Mój dziadek Antoni Pasławski gościł, tych pierwszych turystów jacy zaczęli odkrywać Bieszczady na nowo. Turyści wynajmowali noclegi Bieszczady w stodole na sianie lub rozbijali namioty na łące przed naszym rodzinnym domem, który wraz ze stodołą stoi do dziś. Wodę czerpali z przydomowej studni. Natomiast gospodyni moja babka Maria Pasławska gościła przybyłych, zmęczonych i spragnionych ciepłym mlekiem, tradycyjnym chlebem a na stół podawała bieszczadzkie sery zagrodowe.

"Klepanie" kosy podczas sianokosów. Na zdjęciu mój tato Władysław PasławskiWieczorami turyści zbierali się na ławce przed naszym rodzinnym domem wokół sędziwego już wtedy mojego dziadka Antoniego Pasławskiego by słuchać historii o dawnych dziejach. Dziadek mój opowiadał o zsyłce na Syberię. Mówił o stadach wołów wypasanych na połoninach, gdy był jeszcze młodzieńcem. I biegły wtedy wszystkie myśli słuchaczy ku tym nieogarnionym, zielonym połoninom,  gdzie człowiek czuje się naprawdę wolny. I ja także jako kilkuletni chłopiec przysłuchiwałem się słowom mojego dziadka, biorąc przykład jak należy przyjmować gości. Był to mój pierwszy warsztat przed założeniem gospodarstwa agroturystycznego.

Od początku naszej działalności nasze gospodarstwo należały do Stowarzyszenia "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Bieszczady" zrzeszającego gospodarstwa oferujęce noclegi w Bieszczdach oraz przez kilka lat należeliśmy do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej.