Atrakcje na JESIEŃ 2017

Dolina Sanu jesienią fot. Radosław Paszkowski www.facebook.com/Fotomanufaqturrra/

Widok na Terkę  fot. Radosław Paszkowski www.facebook.com/Fotomanufaqturrra/Czy jesień w Bieszczadach to dobry pomysł na urlop? Przez wielu jesień uważana jest za najlepszą porę roku do zorganizowania wyprawy w Bieszczady. Dni stają się już krótsze. Letni skwar ustępuje miejsca chłodowi, wieczorem i rano znów pojawiają się gęste jak mleko mgły. Są i tacy, którzy uważają, że nie ma co przyjeżdżać w te strony latem, gdy góry są zdecydowanie bardziej zatłoczone. Zastanówmy się zatem co oferuje nam jesień w Bieszczadach i jak możemy tu spędzić nasz posezonowy urlop.

jesien06 

WRZESIEŃ - "WOŁOSKA KOLIBA - FOLKOWE SPOTKANIA NA PASTERSKIM SZLAKU
16-17 września 2017r. - Daliowa, Jaśliska
"Wołoska Koliba" to wydarzenie promujące i przybliżające turystom odwiedzającym Bieszczady kulturę pasterzy wołoskich nieodłącznie wiązaną. Organizatorzy spotkania zapraszają do miejscowości: Daliowa i Jaśliska. Wraz z końcem lata pasterze rozpoczynają uroczysty osod ( powrót owiec z wypasu) i tradycja ta jest jak najbardziej świetną okazją do świętowania. Zatem wszyscy uczestnicy „Wołoskiej Koliby” na pewno czasu nie zmarnują…hej. Będą warsztaty wokalne, gry i zabawy pasterskie, występy kapel i zespołów folkowych, kiermasz produktów regionalnych, animacje dla dzieci. Będzie też można przyjrzeć się jak powstaje kozi ser oraz pooglądać sprzęt pasterski.

jesien05

WRZESIEŃ/ PAŹDZIERNIK - Rykowisko 2017
Od połowy września, przez około 4 tygodnie, turyści przyjeżdżający w Bieszczady mają okazję posłuchać jednego z najciekawszych „głosów przyrody”. Ryki jeleni, jakie rozbrzmiewają tam wtedy w ich okresie godowym, robią piorunujące wrażenie. Warto posłuchać – szczególnie nocą, przy ognisku

 

WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE KORBANIA [894 m n.p.m.]

Widok z wieży widokowej na Korbani w kierunku połonin fot.Mario SzczerbaKorbania, nazywana również Patryją, to wydawać by się mogło niepozorny, bo i niewielki (894 m.n.p. m) szczyt, położony z dala od najpopularniejszych, bieszczadzkich szlaków turystycznych. Najkrótszą drogą wejdziemy na niego od strony Bukowca. Staraniem pracowników Nadleśnictwa Baligród tu zbudowano 6-metrową, drewniną platformę widomową z której roztacza się fantastyczny krajobraż od Pogórza Bieszczadzkiego, Soliny, przez połoniny aż po Tarnicę Platforma okazała się strzałem w dziesiątkę i dzięki niej Korbania dołączyła do najciekawszych bieszczadzkich atrakcji turystycznych. Szczególny powód do zadowolenia mogą mieć amatorzy fotografii, którzy często z tej właśnie lokalizacji, utrwalają w kadrze wschody i zachody słońca. Nie brakuje takich, co nocują na szczycie. Warunki do tego ułatwili im leśnicy, stawiając obok platformy, zamykany schron dla turystów.

Opis trasy: Łopienka – Przełęcz Hyrcza – Korbania – Bukowiec

OTACZARNIA - ŚCIEŻKA SPACEROWA NAD RZEKĄ SOLINKĄ

Wiata na otaczarni [fot. Lidia Tul-Chmielewska, źródło: http://bieszczady.land/przewodnik/otaczarnia-doskonale-miejsce-na-spedzenie-wolnego-czasu/]Niegdyś w tym miejscu przed wojną znajdowały się łąki na których gospodarze z Terki wypasali bydło. Po wojnie była tu tzw. otaczarnia czyli miejsce gdzie składowano materiał na potrzebę budowy drogi z Bukowca do Czarnej. Z czasem to miejsce wchłonęła przyroda i na "otaczarni" rozwinęły się młaki i zarośla. W tym miejscu Nadleśnictwo Baligród w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Bieszczadzkie" przygotowało stylową i solidną wiatę ze stołami, a w środku prawdziwy piec z gliny. Z wiaty wychodzi 30 minutowa ścieżka spacerowa biegnąca skrajem rzeki Solinka. Na trasie ścieżki ustawiono ławy i stoły zachęcające do odpoczynku.